O czytnikach i Amazon Kindle słów kilka

sobota, 16 lutego 2013 | 6 komentarzy |


Statystyki twierdzą, że mniej niż połowa polaków czyta książki, a tylko 12% z nich jest w stanie przeczytać więcej niż 6 książek rocznie. Dla porównania po książki sięga aż 90% Francuzów, a Czechów - 80%. Taka statystyka stawia nas, jako naród, w bardzo niekorzystnym świetle. Mimo tych statystyk czytniki ebooków mają się w Polsce co raz lepiej. I chociaż wciąż są ludzie twierdzący, że nie ma nic lepszego od papierowej książki (jeszcze do niedawna sama się do niech zaliczałam :P), to zwolenników czytników jest co raz więcej. W blogosferze ostatnio pojawiło się dużo wzmianek o czytnikach i ja zamierzam dołożyć do tego swoje trzy grosze. 

Zanim dostałam swój egzemplarz ponad pół roku czytałam na ten temat w internecie. Stronę światczytników.pl przeczytałam praktycznie od deski do deski, wikipedia miała mnie dość, a sam temat wciągnął mnie na tyle, że spędzałam dużo czasu na czytaniu o czytnikach i technologiach e-papieru. Zdecydowałam się na Amazon Kindle Classic, dlatego też na nim opierać będę swoje rozważania (i jego zdjęcia będę przedstawiać). 
Kilka słów o czytnikach.
Czytniki są to urządzenia cyfrowe służące do czytania książek elektronicznych i e-gazet w formatach takich jak: TXT, EPUB, Mobipocket (PRC/MOBI/AZW), FB2, HTML, PDF, RTF, DOC, PDB, DjVu, JPG i innych. Czytniki w większości korzystają z technologii e-papieru. Pierwszym komercyjnym czytnikiem był LIBRIé wydany przez Sony w 2004 roku. Obecnie na polskim rynku najpopularniejsze są Amazon Kindle oraz Onyx Boox.
Więcej: 1.

Dla kogo czytnik?
Dla ludzi, którzy dużo czytają i męczy ich noszenie często bardzo ciężkich i dużych książek. Dla tych, którzy uczą się języka angielskiego czytając książki anglojęzyczne. Dla tych, którzy potrzebują mieć dużo książek/gazet/ustaw w jednym miejscu. 

Komu czytnik się nie przyda?
Ludziom, którzy nie czytają wiele książek, bądź tym którzy czytają bardzo specjalistyczne treści, zawierające wykresy, bądź nietypowe obrazki, jak np. diagramy.

Czym jest Kindle?
Kindle jest czytnikiem stworzonym przez firmę Amazon i wprowadzonym na rynek amerykański w listopadzie 2007 roku. Służy on do czytania książek i gazet elektronicznych. wykorzystując przy tym technologię E Ink stworzoną przez E Ink Corporation w 1999 roku. Obsługuje formaty takie jak: KF8, AZW (zabezpieczone DRM), Mobipocket (MOBI, PRC), TXT, PDF i MP3 (nieobsługiwane przez Kindle Classic).
Obecnie do Polski wysyłane są Kindle Classic, Kindle Paperwhite oraz Kindle Paperwhite 3G, możliwe, że do sprzedaży powrócą Kindle Touch, Kindle Touch 3G i Kindle Keyboard (z 3G). 
Więcej: 1. 2. 3. 4. 5.

Co to jest E Ink i jak działa?
E-papier jest to technologia papieru elektronicznego wykorzystywana w wyświetlaczach mających odbijać, a nie emitować (jak to ma miejsce w przypadku wyświetlaczy LCD) światło. Technologia ta pozwala na przedłużenie życia baterii urządzenia, w którym jest wykorzystywana, poprzez niski pobór prąd. Została wynaleziona przez Nicka Sheridona z Xerox's Palo Alto Researc Center w latach 70. XX wieku i opatentowana jako Gyricon.
W wyświetlaczach czytników Kindle wykorzystywana jest technologia E Ink, dostarczana przez E Ink Corporation. Podstawą działania takiego wyświetlacza jest elektroniczny atrament, który składa się z milionów mikrokapsułek zawieszonych w cieczy. Każda kapsułka wypełniona jest olejem oraz drobinami naładowanymi dodatnio (białe) i ujemnie (czarne). Atrament ten znajduje się pomiędzy dwiema elektrodami (górną - przezroczystą i dolną - nieprzezroczystą), które w zależności od polaryzacji przyciągają białe lub czarne cząsteczki. Każdy piksel zawiera przynajmniej jedną mikrokapsułkę, która odpowiada za jego zabarwienie. Warto nadmienić, że zastosowane w Kindle Classic oraz Touch wyświetlacze bazują na odmianie E Ink Pearl, który ma 16-stopniową skalę szarości i jak gwarantuje producent - kontrast nie mniejszy niż 10:1.
Czemu E Ink jest lepszy od LCD? Nie męczy oczu, daje się czytać nawet w bardzo mocnym słońcu i kiedy kąt patrzenia jest bliski 180o. Ponadto, co jest nie bez znaczenia dla wygody użytkowania poza domem, nie pobiera dużo prądu (tylko przy zmianie strony).

Źródła i więcej informacji: 1. 2. 3. 4. 5. 6.Gdzie kupić Kindle?
Tylko i wyłącznie na Amazon.com. Jest to niesamowicie proste, przesyłka jest ekspresowa i wystarczy do tego zwykła karta debetowa. Kupując u producenta dostajemy produkt nowy, oryginalny i z roczną gwarancją.
Dlaczego nie kupować na Allegro? Tutaj jest ciekawy artykuł na ten temat. Problemy z gwarancją to jeden z powodów.

Skąd brać książki?
Z internetu ;) Czyli Amazon.com i polskie księgarnie internetowe (Virtualo, Gandalf, Empik, Merlin, Publio oraz wiele innych). Ja najczęściej korzystam z tego serwisu, gdzie mogę porównać sobie ceny w poszczególnych księgarniach. Z kolei dla bardziej liberalnych w kwestii respektowania praw autorskich powiem, że nie sposób nie dostrzec w internecie mniej oficjalnych dystrybucji  ebooków.

Ile książek pomieści Kindle?
Wersje dostępne obecnie w przesyłce do Polski mają około 1,25 GB pamięci wewnętrznej dostępnej dla użytkownika (bez możliwości podłączenia karty pamięci). Zakładając, że książki mają średnio 0,7 MB (format MOBI i EPUB) - co jest średnią wartością wyciągnięta z mojej kolekcji e-bookow, to w Kindle powinno się zmieścić około 1800 książek, co stanowi wartość nawet wyższą niż podawana przez Amazon (1400). Ja mam na kompie folder, w którym trzymam przeczytane książki, ponieważ pogubiłabym się, gdybym to wszystko trzymała na czytniku. W ten sposób zawsze mogę do każdej pozycji wrócić. Ewentualnie jest też chmura Amazonu.

Słów kilka o formatach książek możecie znaleźć tutaj.
Ja korzystam w większości z formatu MOBI, EPUB oraz PDF. EPUB bez problemu przenoszę sobie do czytnika za pomocą programu Calibre. PDF przerabiam przy pomocy Mobipocket Creator i Calibre. Nie ukrywam jednak, że staram się nie bawić z PDF'ami tylko znaleźć książkę w dwóch poprzednich formatach.

Jak przenosić książki na Kindle?
Przez USB oraz za pomocą aplikacji Send to Kindle for PC. Kupując w księgarni internetowej książka wysyłana jest bezpośrednio na czytnik, który odbierze ją po połączeniu z WIFI. Niektóre księgarnie internetowe nie wysyłają książek, tylko udostępniają do pobrania na dysk. Wszystkie czytniki Amazon Kindle wyposażone są w WIFI. Jeżeli nie mam dostępu do sieci, to udostępniam sobie internet z telefonu. Jak długo trzyma bateria?
Producent zapewnia, że wersje Classic i Paperwhite będą trzymały po odpowiednio 4 i 8 tygodnie przy czytaniu 30 minut dziennie przy wyłączonym WIFI i światełku włączonym na 10/24 (w wypadku Paperwhite, co odpowiada ekranowi praktycznie niezauważalnie jaśniejszemu niż w przypadku Kindle Classic). Przy czytaniu po 2-4 godziny dziennie mój Kindle z włączonym WIFI wytrzymał około 5 tygodni. Podejrzewam, że w przypadku Paperwhite bateria będzie trzymała znacznie krócej niż zapewnia producent ze względu na podświetlenie, które będzie ją w znacznym stopniu eksploatowało (a nie da się go wyłączyć całkowicie).

Słów kilka na temat podświetlenia znajdziecie tutaj.
Ja po przeczytaniu artykułu nie żałuję, że nie poczekałam na Kindle Paperwhite. Dlaczego? Bo zimne światło mi przeszkadza. Nie mogłabym wykorzystać w pełni jego możliwości, ze względu na to, że staram się czytać tylko w dobrym oświetleniu (krótkowzroczność + astygmatyzm). Również brakowałoby mi przycisków bocznych, których brak przy dotykowym ekranie, w który wyposażony jest Paperwhite. Ponadto, ciągłe dotykanie ekranu budzi moje wątpliwości co do trwałości, a o czułości tego wyświetlacza, która bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania, czytałam niepochlebne opinie.

Dlaczego Kindle?

 1. Świetny stosunek jakość/cena
 2. Najlepszy wyświetlacz na rynku, czyli E Ink Pearl (choć E Ink Corporation już zapowiedział nową, jeszcze lepszą wersję - E Ink czwartej generacji, która ma mieć rozdzielczość 768x1024 pikseli i 212 dpi (dla porównania Pearl pracuje z rozdzielczością 600x800 i 167dpi))
 3. Wbudowany słownik Oxford Dictionary of English, 2nd Edition pomagający w czytaniu książek po angielsku (ja za swój w wersji papierowej zapłaciłam 200 zł)
 4. Roczna gwarancja Amazon (wymiana na nowy w czasie trwania, -50% na nowy po skończeniu gwarancji)
 5. Bateria wytrzymująca parę tygodni
 6. 3G, dla tych, którzy koniecznie muszą przeglądać internet na czytniku
 7. Podświetlany Paperwhite, dla potrzebujących rozjaśnienia ekranu
 8. Co tydzień na Amazon.com dostępne są nowe pełnowymiarowe książki za darmo


Na co zwrócić uwagę kupując czytnik?
Jaką technologię e-papieru wykorzystuje (najlepsza E Ink Pearl), pojemność baterii, pojemność pamięci wewnętrznej, wielkość i wagę czytnika. To najważniejsze rzeczy, reszta jest dość subiektywna, ale wymaga zastanowienia. Nie lubisz audiobooków, nie będziesz słuchał mp3 na czytniku, bo masz swój odtwarzacz/telefon? Nie kupuj wersji z wbudowanym odtwarzaczem. Masz smartfona z internetem albo tableta albo po prostu nie potrzebujesz mobilnego internetu? Nie kupuj egzemplarza z 3G, bo to dużo większy wydatek, a ekran w smartfonie jest dużo czulszy i kolorowy, oraz przede wszystkim - bardziej dynamiczny, dzięki temu wygodniej przegląda się strony internetowe. Potrzebujesz czytać książki z duża ilością zdjęć lub albumy? Czytnik Ci nie pomoże, bo ma ekran w odcieniach szarości i nie radzi sobie dobrze z tego typu książkami. Czytasz w większości w warunkach słabego oświetlenia? Kup wersję podświetlaną.

Za co uwielbiam swojego Kindle?
Za ekran nie męczący oczu, lekkość, niewielki kształt, wygodne przyciski boczne, obsługiwanie polskich znaków, możliwość połączenia z WIFI i przesyłania książek bez konieczności podłączenia do komputera i pojemną, długo działającą baterię. Czy czegoś mi brakuje? Tylko lepszego obsługiwania plików w formacie PDF ;)

Gratuluję wszystkim, którzy przebrnęli przez tego przydługiego posta. Chciałam jednak zmieścić wszystko w jednym miejscu, żeby stworzyć mini kompendium z przydatnymi linkami (dlatego jest ich tak dużo), z którymi z resztą polecam się zapoznać :)

Na wszelkie pytania czekam w komentarzach ;)

6 komentarzy :

 1. Anonimowysobota, 16 lutego, 2013

  Ja jednak nie zdecydowałabym się na czytnik :) Wolę normalne czytanie książek :)


  W wolnej chwili zapraszam do mnie na news ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia (lifeindots.pl)sobota, 16 lutego, 2013

   Też tak myślałam, ale czytnik to niesamowita wygoda :)

   Usuń
 • Karolinaniedziela, 17 lutego, 2013

  świetna rzecz,sama bym bardzo taką chciała :)

  Pozdrawiam i zapraszam na konkurs
  http://crazyworld1000.blogspot.com/2013/02/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 • Unknownwtorek, 19 lutego, 2013

  Kochana, obserwuję już od jakiegoś dłuższego czasu Twój blog. Jesteś cudowna. ;) Dopiero niedawno założyłam swojego bloga tu, i bardzo się cieszę z tego względu. :) Muszę Ci również powiedzieć, że jesteś moją najwspanialszą inspiracją. :) I uwielbiam Cię pod każdym względem. :) Oczywiście zapraszam do siebie również kochana. ;) Zaczynam "raczkować" tu z własnym blogiem o szyciu, modzie i o wszystkim innym. :)
  Zapraszam oraz pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 • Unknownponiedziałek, 06 stycznia, 2014

  Dziękuję za ten tekst :) Przeczytałam wszystko i chyba zdecyduję się na podobny model.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia (lifeindots.pl)piątek, 10 stycznia, 2014

   Cieszę się, że mogłam pomóc :) Ja polecam wersję Classic z całego serca, to mój gadżet wszech czasów. Czytałam też wiele dobrego o wersji podświetlanej - Paperwhite :)

   Usuń