Q&A - wiza turystyczna

niedziela, 25 czerwca 2017 | Brak komentarzy |

Kiedy mówię, że mieszkam w Stanach, najczęściej po pytaniu „I jak Ci się tam żyje?” padają te dotyczące wizy – jaka, na jak długo, czy łatwo, czy trudno, jak to wygląda. Pierwotnie miałam napisać tekst o tym, o czym warto pamiętać przed przylotem, ale przecież zanim przylecimy do Stanów potrzebujemy wizy. A ta wciąż wzbudza bardzo skrajne emocje. Od całkowitej beztroski po jawne bojkotowanie ruchu wizowego. Zebrałam 10 najczęstszych pytań o wizę i chciałabym na nie odpowiedzieć odczarowując ten dokument.

1.    Czemu nie ma ruchu bezwizowego i jaka jest szansa na odmowę wizy B2?
To nie dlatego, że Polacy są gorszej kategorii, Amerykanie nas nie lubią czy Unia nie broni. Nie, powód jest całkiem prosty – nie spełniamy norm ilości odrzuconych wniosków o wizę wynoszących poniżej 3%. Aktualnie w pięknym kraju nad Wisłą współczynnik ten wynosi 6%, co oznacza, że na 100 wniosków urzędnicy odrzucili 6. Daje to dodatkową informację, szansa na to, że Twój wniosek zostanie odrzucony jest bardzo mała. Mała, ale istnieje.

2.    Z jakiego powodu wniosek może zostać odrzucony?
Powodów jest kilka, przede wszystkich związanych z nadużyciami. Wizy turystycznej do Stanów nie dostaną osoby, które: mają kryminalną przeszłość, pracowały nielegalnie w Stanach, w przeszłości przekroczyły dozwolony czas pobytu w USA bądź mają w najbliższej rodzinie osobę, która przebywa w Ameryce nielegalnie.

3.    Czy proces ubiegania się o wizę jest trudny?
Nie, nie jest. Jest prosty jak budowa cepa. Wypełniasz aplikację elektroniczną na stronie internetowej ambasady, płacisz za rozpatrzenie wniosku, umawiasz się na rozmowę w konsulacie, rozmawiasz i odbierasz wizę. Cały proces opisany jest na stronie internetowej ambasady bądź w uproszczonej formie pokazany tutaj. Wszystko jest w języku polskim, łatwo i przyjemnie, ale może być drogo. Bo opłata za rozpatrzenie wniosku jest podana w dolarach, a jej wysokość w złotówkach jest zależna od obecnego kursu.

4.    O czym warto pamiętać w trakcie starania się o wizę?
Przede wszystkim o tym, że uiszczenie opłaty za rozpatrzenie wniosku jest obowiązkowe, a opłata ta jest bezzwrotna. Dlaczego? Ponieważ nie jest to opłata za wizę, sama wiza jest darmowa. Płacimy tylko i wyłącznie za to, że ktoś zajmuje się naszym wnioskiem. Druga sprawa to data ważności paszportu. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych. Kolejna rzeczy to zdjęcie do wizy o odpowiednich wymiarach, które potrzebne jest przy wypełnianiu formularza elektronicznego. Można je zrobić w każdym punkcie fotograficznym, bo wymiary są stałe, podane na stronie ambasady i na pewno fotograf wie jak to się robi ;)

5.    Jak wygląda rozmowa w konsulacie?
Przyjemnie, bo w konsulacie pracują w większości amerykanie, którzy są po prostu bardzo uprzejmi i sympatyczni. Do rozmowy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczą wszystkie papierki, które wymienione są na stronie ambasady i odrobina luzu, która się przyda szczególnie w momencie, gdy urzędnik zada Ci głupie pytanie. A na pewno zada i nie ma co się dziwić, tylko odpowiadać i to w sposób naturalny i nie wymuszony. Tylko żarty mogą być nie na miejscu.

6.    O co może zapytać urzędnik w trakcie rozmowy?
O wszystko. Na pewno zapyta o cel wyjazdu do USA, informacje związane z podróżą (na przykład cele turystyczne) i powiązania z Polską (praca, studia, rodzina). Cała reszta to kwestia indywidualna i nie trzeba się spinać, jeżeli pytanie okaże się niewygodne, jak na przykład pytanie o wysokość zarobków. Należy po prostu na nie odpowiedzieć. W końcu chcesz wizę, prawda?

7.    Czy na wizie turystycznej można pracować?
Jak sama nazwa wizy wskazuje – nie, nie wolno pracować. I wydaje mi się, że nie wymaga to dodatkowego komentarza.

8.    Jaką datę ważności ma wiza?
Wiza ma datę ważności, zależną od dwóch czynników. Pierwszy to data ważności tej naklejki w paszporcie, która stwierdza, że pracownik konsulatu nie znalazł przeszkód w przekroczeniu granicy Stanów Zjednoczonych na podstawie wcześniej dostarczonych dokumentów. Wklejona wiza pozwala na wielokrotne podróże do Stanów przez okres swojej ważności.  Drugi to decyzja urzędnika kontroli celnej w Ameryce, który za każdym razem określa jak długo można jednorazowo pozostać w kraju.

9.    Czy na lotnisku w Ameryce można zostać nie wpuszczonym do kraju pomimo posiadania wizy?
Niestety tak. Ponieważ to urzędnik kontroli celnej w Ameryce podejmuje ostateczną decyzję o możliwości przekroczenia granicy na podstawie naklejki w paszporcie i jej ważności. Może on też zdecydować o tym, że nie wyraża zgody na wjazd do Stanów.

10. Co ze znajomością języka?
Na pewno jest to rzecz przydatna, ale nie wymagana, przynajmniej póki jest się w Polsce. Formularz elektroniczny jest częściowo w języku polskim, chociaż wymaga odpowiedzi półsłowkami po angielsku, w konsulacie rozmawia się po polsku, ewentualnie można poprosić o tłumacza. Na lotnisku docelowym nie ma takiego komfortu, bo przy kontroli celnej rozmawia się z Amerykaninem i rzadko kiedy jest tłumacz.

To drugi tekst dotyczący aplikacji o wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z nich przeprowadzał krok po kroku przez cały proces z uwzględnieniem najważniejszych jego aspektów.


God bless you,
Kasia

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza