5 prostych kroków do wizy turystycznej

sobota, 17 czerwca 2017 | 2 komentarze |

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych wcale nie musi być nierealizowalnym marzeniem. Chociaż polskie paszporty wymagają wizy, aby ich posiadacze mógli przekroczyć granicę USA, to sam proces aplikacji nie musi przerażać. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy 5 prostych kroków do otrzymania amerykańskiej wizy.

Zanim jednak przejdziemy do wszystkich procedur zacznijmy od podstaw. Wszystkie informacje odnośnie wizy zamieszczone są na oficjalnej stronie internetowej biur konsularnych USA w Polsce http://www.ustraveldocs.com/Jest to strona podrzędna do strony Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu U.S.A. oraz placówek konsularnych. Jeżeli pojawią się rozbieżności w treściach, należy kierować się informacjami zawartymi tu. Jak trwoga, to właśnie tam. 

Procedura starania się o wizę turystyczną B2 w 5 prostych krokach:

1.     Wypełnienie formularza elektronicznego (DS-160) 

Żeby była całkowita jasność to krok ten jest całkowicie wymienny z następnym jeżeli chodzi o kolejność. Na stronie konsulatu zalecają najpierw uiścić opłatę wizową, my zrobiliśmy na odwrót i wszystko było w jak najlepszym porządku. Kroki te są jednak niezbędne by umówić wizytę w konsulacie. Do złożenia wniosku potrzebny jest paszport z jak najdłuższą datą ważności (przynajmniej 6 miesięcy ponad termin planowanej wycieczki) oraz zdjęcie (wymagania tu).  Pro tip: w razie problemów ze zdjęciem, można je zrobić w konsulacie na miejscu w Warszawie i dołączyć do dokumentów przy spotkaniu. Wniosek składany przez internet jest w języku angielskim z tłumaczeniem, które pojawia się po najechaniu myszką na odpowiednie sformułowanie. Odpowiedzi udziela się w języku angielskim, bez polskich znaków. Można posłużyć się Google Translate, ale nie jest to konieczne nawet z minimalną znajomością języka. W pytaniach o uczestniczenie w ludobójstwie, wspieranie terrorystów czy morderstwie najlepiej odpowiedzieć po prostu nie (taka podpowiedź), no chyba ze macie cos na sumieniu ;). We wniosku nie wolno kłamać! Zalecałabym też odpowiedzi jasne, proste i konkretne, bez wchodzenia w jakieś dziwne szczegóły, jak posiadanie przyjaciół w Stanach czy kuzynki w 5 linii. Najważniejszą jednak sprawą jest: zapisanie numeru Application ID, który pojawi się po rozpoczęciu wypełniania formularza. Jest to ważne ponieważ czas przewidziany na odpowiedzi w formularzu wynosi tylko 20 minut. Po tym czasie sesja wygaśnie i da się ją wznowić wpisując numer Application ID. Zalecałabym jednak nie przerywanie. Telefon trzeba wyłączyć, kawę przygotować wcześniej, a psa/kota zamknąć w pokoju obok. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowana strona potwierdzają z alfanumerycznym kodem kreskowym (litery i cyfry), który należy zapisać, wydrukować i trzymać pod poduszką, żeby nie zgubić.

2.     Dokonanie opłaty za rozpatrzenie wniosku

Koszt rozpatrzenia wniosku jest podany w walucie amerykańskiej, czyli dolarach i przeliczony jest na złotówki według obecnego kursu. Płatności dokonuje się w złotówkach! Opłata ta od kilku lat jest stała i wynosi 160 dolców. Ważne! Opłata jest bezzwrotna, ponieważ dotyczy samego procesu rozpatrzenia wniosku, a nie wizy, która jest darmowa. Najłatwiej i najpewniej jest dokonać płatności online przez odpowiedni formularz (link tutaj). Wystarczy założyć konto, wpisać wszystkie dane i dokonać opłaty. Następnie zapisać numer potwierdzenia albo zrobić „print screen”. Posiadanie numeru potwierdzenia dokonania opłaty jest niezbędne do umówienia spotkania w konsulacie. Jeżeli formularz online jest przerażający, istnieją dwie inne metody dokonania tej opłaty – przelew i płatność gotówką w Banku Pocztowym. Wszystkie metody dokładnie opisane są tutaj, a tu znadują się ogólne informacje dotyczące płatności. 

3.     Zgromadzenie wszystkich potwierdzeń

Najprostsza i jednocześnie najważniejsza sprawa. Należy koniecznie zgromadzić potwierdzenia złożenia wniosku i dokonania opłaty. Pierwsze z nich można zapisać w PDF na dysku po wykonaniu wszystkich koniecznych czynności i wydrukować, drugie zależy od wybranej metody płatności. Może to być wydrukowane potwierdzenie w PDF, „print screen” bądź pokwitowanie z Banku Pocztowego. To ostatnie otrzymuje się na miejscu i należy tego pilnować.  

4.     Umówienie się na rozmowę w konsulacie w Warszawie bądź Krakowie

Można tego dokonać na dwa sposoby – telefonicznie, bądź online. Zalecałabym ten drugi sposób, bo jest łatwiejszy, tym bardziej, jeżeli dokonywało się płatności online przez podaną wcześniej stronę (dla przypomnienia tutaj). Trzeba się zarejestrować/zalogować, kliknąć w „Nowy wniosek/Wyznacz spotkanie” i umówić termin. Przy płatności online może to nie być od razu możliwe. Informacje na ten temat znajdują się na samym dole strony z tego linka. To jest ten moment, kiedy po raz pierwszy wykorzystuje się numery ze zgromadzonych potwierdzeń, ponieważ to na ich podstawie można wyznaczyć termin spotkania. W tym momencie wybiera się również adres konsulatu, w którym ma przebiegać spotkanie oraz miejsce odbioru dokumentów.  Po wykonaniu wszystkich czynności wygenerowana zostanie karta potwierdzenia spotkania, którą należy wydrukować.

5.     Rozmowa w konsulacie i odbiór paszportu

Rozmowa w konsulacie, a nie z konsulem. Nie ma tam perskich dywanów, drewnianych mebli i kryształowych żyrandoli, tylko urzędnik w okienku jak na poczcie i masa niewygodnych krzeseł. Jest również ochrona przed wejściem i proces przeszukiwania charakterystyczny dla wszystkich ważniejszych urzędów w Stanach (muzeów i opery też). Na rozmowę należy koniecznie zabrać: aktualny paszport, wydrukowaną kartę potwierdzenia złożenia wniosku wizowego DS-160 - z dwoma kodami alfanumerycznymi, wydrukowaną kartę potwierdzenia spotkania. Do konsulatu warto nie brać nic poza dokumentami i telefonem, bo każda inna elektronika musi zostać pozostawiona w wątpliwej jakości schowku po drugiej stronie ulicy. Oficjalnie na spotkanie należy przyjść punktualnie. Nie ma co przyjeżdżać godzinę wcześniej, bo po prostu będzie się stało pod konsulatem niezależnie od warunków pogodowych. Z drugiej strony tak czy siak się stoi w wielkiej kolejce. Przed wejściem przejść należy przez kontrolę bezpieczeństwa (tutaj znajdują się wytyczne). Rozmowę poprzedza pobranie odcisków palców, sprawdzenie dokumentów, a następnie wydanie numerka. Sama rozmowa trwa kilka minut, prowadzona jest w języku polskim bądź angielskim i przebiega w sposób przyjemny. Na pytania należy odpowiadać zwięźle i konkretnie, bo Amerykanie są formalistami i nie chcą słyszeć historii rodzinnej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, paszport zostanie zabrany przez urzędnika. Dokument wraz z wklejoną wizą można odebrać na dwa sposoby – osobiście w oddziale TNT w kilku miastach w Polsce bądź otrzymać go przesyłką kurierską za opłatą (informacje odnośnie odbioru paszportu dostępne są tutaj).

Naprawdę wystarczy tych 5 prostych kroków, by otrzymać wizę turystyczną. To nic trudnego, trwa zaledwie 2-3 tygododnie i pozwala na spełnienie marzeń o wielkiej amerykańskiej przygodzie. 

Ważne! Informacje podane powyżej zgromadzone zostały na podstawie treści stron internetowych z czerwca 2017 roku oraz własnych doświadczeń z konsulatu w Warszawie. O ich ważności należy upewnić się na stronach podanych w drugim akapicie tego tekstu. 

God Bless You i powodzenia!
Kasia

2 komentarze :

 1. Esy, floresy, fantasmagorie wtorek, 20 czerwca, 2017

  Dzięki za konkretny informator :) Zawsze się zastanawiałam jak to się robi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia (lifeindots.pl)wtorek, 20 czerwca, 2017

   Proszę, chciałam trochę odczarować ten proces wizowy, bo nie jest taki straszny ;)

   Usuń