Kosmetyki- jak je usunąć z ubrań (szminka, puder etc..)5 styczeń 2022 |


Chyba każda kobieta kocha kosmetyki, zwłaszcza te do makijażu. Nowa szminka, puder, czy róż z pewnością potrafią sprawić ogromną radość i znacznie umilić codzienny makijaż. Co, jednak jeśli, przy okazji poplamią, ulubioną sukienkę bądź bluzkę? A wcale o to nie trudno. Często nawet w sklepach i w przymierzalniach możemy zaobserwować elementy garderoby poplamione podkładem lub pomadką. Spróbujmy sprawdzić jak tego uniknąć oraz co możemy zrobić, jeśli taka kosmetyczna plama już nam się przytrafi.

Jak ochronić swoje ubrania przed plamami z kosmetyków?

Zaczynamy od ochrony, bo chyba jak w każdej sytuacji – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli sprawa tyczy się zaś kosmetyków i makijażu (zobacz kosmetyki Sephoraplay), możemy zwrócić uwagę na to, aby najpierw wkładać na siebie ubranie, a do dopiero potem go wykonywać. Najczęściej bowiem plamy na bluzkach zdarzają się właśnie w przypadku przeciskania ich przez głowę i twarz już pokrytą makijażem. Dlatego, zamiast malować się w piżamie, lepiej zrobić to na samym końcu, dopiero przed wyjściem. Oczywiście podczas makijażu, jeśli obawiamy się, że na nasze wyjściowe, odświętne ubranie rozsypią się cienie do powiek, czy skapnie odrobina tuszu, możemy zasłonić je na ten moment ręcznikiem, czy zarzucić na siebie domową bluzę bądź kardigan. Warto też zdawać sobie sprawę, że kosmetyki pielęgnacyjne również mogą zostawiać uporczywe plamy – szczególnie mowa tutaj o samoopalaczach i produktach brązujących ciało oraz oczywiście o farbach i szamponach do koloryzacji włosów- zobacz Twarzy-pazdziernika. Tego typu zabiegi bez dwóch zdań należy wykonywać wyłącznie w starych, znoszonych ubraniach, na których już zbytnio nam nie zależy i nie będzie nam żal nawet jeśli coś się z nimi stanie. Warto także uważać podczas malowania paznokci, aby nadmiar lakieru nie skapnął nam na spodnie, czy sweter.Jak usunąć kolorowe kosmetyki z ubrania?

No ale stało się – jest już plama. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować, ale w spokojny i rozsądny sposób zabrać się do niwelowania zniszczeń i szkód. Jak najszybciej zdjąć z siebie ubranie i usunąć kosmetyk z jego powierzchni, zwracając uwagę na to, aby nie wcierać go niepotrzebnie w tkaninę. To bardzo ważne, aby usuwać takie plamy od razu i na świeżo, gdyż zaschnięte będą o wiele trudniejsze, a czasem nawet już niemożliwe do satysfakcjonującego i pełnego usunięcia. W celu wywabiania plam powstałych przez produktu kosmetyczne możemy stosować zarówno metody domowe i naturalne, jak i sklepowe specyfiki i produkty stricte do tego celu przeznaczone. Jeśli jednak obawiamy się o nasze delikatne ubrania, zwłaszcza, jeśli są to nasze ulubione ciuchy – ukochana sukienka, idealna biała koszula z mybaze.com, świetnie skrojone jeansy, sentymentalny szal otrzymany w prezencie, warto najpierw wykonać test produktu w niewidocznym miejscu, na przykład na lewej stronie, aby upewnić się, że w ten sposób nie zniszczymy sobie bliskiego naszemu sercu ubrania. Jak już zadziałamy w odpowiedni sposób na samą plamę, daną rzecz należy dodatkowo dokładnie wypłukać przy użyciu zimnej wody oraz wyprać w standardowy sposób.


Kilka przydatnych wskazówek

Plamę ze szminki potraktuj odrobiną mydła lub płynu do naczyń. Plamę po podkładzie zmywaczem do paznokci, acetonem, albo spirytusem. Tusz do rzęs spróbuj usunąć za pomocą płynu do demakijażu. A co z lakierem do paznokci? W żadnym razie nie próbuj wycierać i zdrapywać go na świeżo, póki całkiem nie zaschnie! A kiedy już do tego dojdzie, spróbuj podważyć i oderwać go paznokciem lub za pomocą pilniczka. Ewentualne resztki możesz usunąć zmywaczem, acetonem lub rozpuszczalnikiem. Po więcej, ciekawych i życiowych, urodowych rad zajrzyj koniecznie na bloga: lifeindots.pl.Do poczytania!
Kasia